Shiva jako góra Kajlas
Mistycyzm

MahaShivRatri czyli Wielka Noc Shivy, Noc Przebudzenia

Dziś odbywa się święto MahaShivRatri czyli Wielka Noc Shivy.

To czas, w którym nasza planeta wchodzi w fazę astronomiczną powodującą naturalny i gwałtowny wzrost naszej energii. 

Wbrew powszechnemu mniemaniu, mimo, że to święto obchodzone w Indiach i kulturze hinduizmu, MahaShivRatri NIE JEST świętem religijnym!

To czas wyjątkowy dla każdego jogina czyli człowieka, który uświadomił sobie Jedność wszelkiego Istnienia.

MahaShivRatri - co to dokładnie jest?

W ciągu roku wyróżniamy 12 – 13 Shivratri czyli 14ty dzień cyklu Księżyca (połowa cyklu księżycowego). W ten dzień następuje naturalny nagły wzrost sił.

MahaShivRatri to Shivratri o szczególnym działaniu i mocy.

MahaShivRatri wypada na przełomie lutego i marca, w momencie, gdy na półkuli północnej zbliża się wiosna. Wówczas następuje znaczący wpływ energii kosmicznej na nasze ciała.

To czas, w którym Ziemia wyjątkowo mocno wspiera nasz przepływ energii i wzrost w odpowiednim kierunku tak, abyśmy mogli doznać oświecenia. 

Jak najlepiej wykorzystać czas Nocy Przebudzenia

Przede wszystkim w nocy MahaShivRatri należy zachować wertykalną pozycję naszego kręgosłupa. 

Z tego powodu, zalecane jest powstrzymać się od snu do rana tak, aby nie zaburzać przepływu wzrastającej energii. To przestrzeń do skupienia się na praktyce duchowej czy to poprzez medytację, duchowe tańce, śpiewy, mantrowanie, asany czy ćwiczenia oddechowe. 

Podczas Wielkiej Nocy Shivy warto także pościć od zachodu poprzedniego dnia do wschodu słońca dnia po nim następującego.

W tym roku święto przypada w czwartek 21.02., więc pościć należy od zachodu w czwartek 20.02.do wschodu słońca w sobotę 22.02.

To święto jest Nocą Przebudzenia, możliwości wprowadzenia się w doświadczenie potęgi Nicości wewnątrz każdego z nas.

posąg Shiva w Isha Yoga Center

Shiva jest uosobieniem Nicości i Ciemności czyli źródła wszelkiego istnienia. Wszystko ma swój początek w nicości i do nicości powraca. Fundamentalną wartością wszechświata jest bezkres nicości. Galaktyki to tylko drobne wydarzenia, błyśnięcia nietrwałości w eterze. Wszystko pozostałe to ogrom pustej przestrzeni. Jest łonem, z którego wszystko się rodzi i zapomnieniem, w które wszystko zostaje wessane z powrotem.

Wszystko wyłania się z ciemności. Ciemność jest wiecznością – w przeciwieństwie do światła, nie potrzebuje niczego by istnieć.

Osobiście…

Dzisiejszej nocy zamierzam poświęcić się medytacji i mantrowaniu, przynajmniej przez kilka godzin. Jutro akurat przypada mi pracująca sobota, więc raczej nie zarwę nocy, ale kto wie… Nadchodzący nów w Rybach (23.02.) oraz święto Shivy bardzo mnie ostatnio pobudziły i zamierzam oddać się temu, co mnie pochłonie :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.