kobieta z psem na rękach na tle morza i zachodzącego słońca
Metafizyka

Cel życia – czy jest niezbędny? Prawdziwe i fałszywe cele życiowe

Kilka dni temu obejrzałam nagranie z wypowiedzią Sadhguru dotyczące celu życia. Powiedział coś bardzo istotnego w odpowiedzi na pytanie jednej ze słuchaczek – Jaki jest cel życia?

Wypowiedź jogina poruszyła mnie na tyle, że postanowiłam o tym napisać.

Sadhguru zwrócił uwagę na to, że współcześnie zatracamy się goniąc za kolejnymi postawionymi sobie, fałszywi (bo płynącymi od ego czyli fałszywego ja) życiowymi celami.

To prowadzi do zapomnienia o samym procesie życia na rzecz realizacji swoich założeń. 

Po co nam w życiu cel?

Rzeczywistość materialna zewsząd daje nam znaki, że bez celu nasze życie będzie pozbawione sensu. Dlatego, raz po raz wymyślamy kolejne, dążąc do ich realizacji. Zatracamy się i żyjemy z ograniczoną widocznością. Tylko w przód, w konkretnym i jedynym słusznym w naszym mniemaniu kierunku.

Aby być idealną córką, aby być lubianym wśród rówieśników, aby skończyć studia z wyróżnieniem, aby realizować się zawodowo, aby być przykładną/ ym żoną/ mężem, aby dobrze wychować dzieci, aby zaopiekować się schorowanymi dziadkami, aby pomóc rodzeństwu, przyjaciołom, aby chronić środowisko, aby pomagać innym.

Wymagamy od siebie i odczuwamy negatywne emocje, wpadamy w marazm, gdy ja realne odbiega od naszego ja idealnego. Tworzymy wizerunek siebie na potrzeby życia w społeczeństwie, akceptacji i przynależności.

I wiesz co robimy? 

Nie zważamy już na istotę życia, nie doświadczamy go, nie żyjemy w pełni, a przeżywamy.

Tym gorsza, jeśli takiego celu nie wypełnimy powstaje pytanie – czy nasze życie jest bezsensu?

Lub jeśli zrealizujemy wszystkie cele – co wówczas?

Cel życia - życie samo w sobie

Sadhguru powiedział, że najwspanialszym aspektem życia jest to, że nie ma w nim celu i nie ma potrzeby go mieć. To małostkowość umysłu, aby przypisywać wszystkiemu znaczenie. Psychologicznie, jako ludzie, czujemy się odłączeni od życia, w stagnacji, gdy nie mamy celu lub to co robimy nie ma znaczenia. 

A życie zawsze ma znaczenie.

Kreacja świata opiera się na zasadzie, że kreator i kreacja nie mogą być odseparowani. Jesteś kawałkiem kreacji. W tym samym czasie źródło kreacji tętni w Tobie.

Jeśli poświęcisz uwagę na sam proces życia, zauważysz, że nie potrzebujesz żadnego celu.

W życiu tyle się dzieje, jest tyle aspektów, znaczeń, tyle do odkrycia…

Celem życia jest żyć i żyć w pełni tak, aby każdy aspekt został odkryty. Abyś doświadczył wszystkiego, i wszystkie tego wymiary. 

I nawet jeśli nie odkryjesz całego kosmosu, nie dowiesz się wszystkiego na każdy temat, to ten kawałek życia – odwołując się do siebie – musisz znać w całej swej okazałości.

Czego chcesz od życia - klucz do spełnionego życia

Przez pryzmat tego, co jest nam wpajane od dziecka, wypowiedź Sadhguru wydaje się być oznaką lekkomyślności, a nawet ignorancji. Jednak warto zważyć na różnicę pomiędzy fałszywym i prawdziwym celem życiowym. Większość żyje życiem, które na każdym kroku pokazuje, że nie jest tym, czego się chce, a tym co się powinno.

Idąc tokiem rozważań jogina, skoro prawdziwy cel życia to życie samo w sobie, czyli proces, nie możemy nazwać go konkretnie celem.

Cel to meta, a linia mety nie stoi w miejscu, cały Wszechświat i my z nim jesteśmy zaprojektowani do ekspansji.

Zamiast stawiać sobie cele, ustal, czego tak naprawdę w życiu pragniesz. I nie chodzi tu o egoistyczne ‘chcenie’. Chodzi o to, co sprawia, że żyjesz pełnią życia, o to, co wywołuje u Ciebie radość, pasję, a nie jest wyimaginowaną wizją idealnego Ciebie, która nigdy nie da Ci prawdziwego szczęścia i spełnienia. 

W następnym wpisie wskazówki i sposoby na to, jak dowiedzieć się, czego chce się od życia :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.